Lokalizacje:
9:00 – 10:30
Prowadzący: Wawrzyniec Pater, Krajowe Biuro Eurodesk Polska, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
Zdobywaj doświadczenie za granicą, szukaj źródeł finansowania i możliwości współpracy międzynarodowej – konkursy, programy, inicjatywy dla młodzieży, osób pracujących z młodzieżą i organizacji młodzieżowych.
Bartosz Stawiarz, dyrektor Biura ds. współpracy z regionami i Biura ds. Erasmus+ Sport, Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejski Korpus Solidarności
Krzysztof Szwałek, Dyrektor Biura Badań i Wydawnictw, redaktor naczelny „Europy dla Aktywnych” Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
Przedstawienie oferty Programu Erasmus+ i Wydawnictwa FRSE dla doktorantów.
Wydawnictwo FRSE to jedna z najmłodszych, dynamicznie rozwijających się instytucji wydawniczych na polskim rynku edukacyjnym. Promuje aktywność wśród młodzieży, wspiera realizatorów projektów i pobudza dialog w gronie naukowców i edukatorów. Korzysta z eksperckiej wiedzy pracowników FRSE oraz wsparcia unijnych programów edukacyjnych, by inspirować i zachęcać do działań oraz analizować ich efekty. Sprawdź ofertę Wydawnictwa FRSE! Poznaj, przeczytaj i działaj!
Trzy grupy docelowe
Trzy wymiary oferty:
11:00 – 13:30
Uczestnicy panelu:
Moderatorka: dr hab. Agnieszka Nowak-Brzezińska, prof. UŚ, Prodziekan ds. promocji i rozwoju Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
14:30 – 16:00
prof. dr hab. Grażyna Trzpiot
Wydział Informatyki i Komunikacji
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
– jest profesorem nauk ekonomicznych, jest kierownikiem Katedry Demografii i Statystyki Ekonomicznej. Obszary badań naukowych obejmują teorie i analizę ryzyka, wielowymiarowe metody statystyczne w pomiarze ryzyka i analizie konsekwencji występowania ryzyk. W latach ostatnich to w szczególności procesy demograficzne oraz procesy miejskie, w tym ryzyka długowieczności oraz ekonomia długowieczności, jak również teoria ryzyka w analizach inwestycyjnych. Jest inicjatorką oraz kieruje komitetem naukowym Konferencji „Statistics For Innovation: Data Visualization and Risk Analysis” organizowanej w UE w Katowicach.
Do najważniejszych prac o charakterze badawczo-rozwojowym można zaliczyć udział projektach Polska-Kanada w ramach umowy o współpracy naukowej. Pełniła funkcję kierownika projektów naukowych oraz koordynatora międzynarodowych projektów w ramach funduszy norweskich oraz funduszy EOG.
Trzecią kadencję jest z wyboru vice-prezesem Polskiego Towarzystwa Statystycznego. Reprezentuje PTS w radzie Federacji Narodowych Towarzystw Statystycznych (FENStat) oraz w radzie Europejskich Kursów Zaawansowanej Statystyki (ECAS). Obecnie jest członkiem Komitetu Statystyki i Ekonometrii Polskiej Akademii Nauk oraz Naukowej Rady Statystycznej Głównego Urzędu Statystycznego.
Współpracę z PKA rozpoczęła w 2014 r. jako członek zespołu nauk społecznych w zakresie nauk ekonomicznych, w kolejnej kadencji PKA współpracowała jako ekspert tego zespołu, aktualnie jest członkiem II zespołu nauk społecznych.
dr hab. inż. Rafał Burdzik, prof. PŚ
Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej
Politechnika Śląska
Doktor habilitowany nauk technicznych oraz doświadczony nauczyciel akademicki prowadzący zajęcia na wielu polskich i zagranicznych Uczelniach. Aktywny ekspert Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Wizytujący ekspert ds. koordynacji programów nauczania w ramach CEEPUS. Koordynował i wdrażał Krajowe Ramy Kwalifikacji oraz do roku 2020 pełnił funkcję prodziekana ds. kształcenia na Wydziale Transportu Politechniki Śląskiej, następnie pełnił funkcję koordynatora ds. programów studiów w Kolegium Studiów Politechniki Śląskiej. Autor kilku nowych specjalności kształcenia dla kierunku transport oraz wielu nowych przedmiotów i form kształcenia. Współautor podstaw programowych w zawodach związanych z transportem, logistyką i obsługą pojazdów (IV poziom PRK).
dr hab. n. farm. Sławomir Wilczyński, prof. SUM.
Kierownik Katedry i Zakładu Podstawowych Nauk Biomedycznych,
Wydział Nauk Farmaceutycznych,
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.
W działalności naukowej podejmujący zagadnienia skoncentrowane wokół nowoczesnych metod obrazowania stosowanych w medycynie i farmacji, w tym w szczególności obrazowania hiperspektralnego, dynamicznej analizy termowizyjnej, ultrasonografii wysokiej rozdzielczości a także innych technik takich jak EPR, NMR oraz hemisferycznej reflektancji kierunkowej. Ekspert merytoryczny Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Członek Komitetu Inwestycyjnego w programie Bridge Alfa NCBiR, ekspert Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Agencji Badań Medycznych, Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz Banku Gospodarstwa Krajowego. Redaktor naczelny branżowego czasopisma z zakresu medycyny estetycznej i dermatologii – Aesthetica. Wykonawca i kierownik w grantach polskich i międzynarodowych.
dr hab. Judyta Bernaś, prof. ASP
Wydział Artystyczny, Katedra Intermediów i Scenografii
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Artystka wizualna, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
W swej twórczości podejmuje problem cielesności jako dylematu opartego na dualizmie fizyczności i metafizyki. Wykorzystuje wieloznaczność interpretacji dzieła sztuki jako medium zmuszające odbiorcę do ponownego przemyślenia relacji pomiędzy sacrum i profanum. Studiuje zagadnienie kobiecości w kontekstach kwestionujących jej dotychczasowe pojmowanie, usankcjonowane kulturową konwencją i religią. Jest profesorem uczelni w Katedrze Intermediów i Scenografii, współprowadzącą Pracownię Działań Multigraficznych prof. dr hab. Ewy Zawadzkiej. Od roku 2016 prowadzi zajęcia na interdyscyplinarnym, międzyuczelnianym kierunku arteterapia (Uniwersytet Śląski, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Muzyczna w Katowicach). W latach 2016–2020 Prodziekan Wydziału Artystycznego, od roku 2020 Dziekan tegoż Wydziału.
prof. dr hab. Mariusz Rzętała
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wydział Nauk Przyrodniczych
Profesor nauk ścisłych i przyrodniczych w Instytucie Nauk o Ziemi Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego. Autor lub współautor ponad trzystu publikacji z zakresu hydrologii, limnologii, kształtowania i ochrony środowiska, geografii fizycznej, turystyki i krajoznawstwa oraz redaktor i współredaktor wielu opracowań książkowych. Inspirator i realizator badań środowiska geograficznego, podróżnik, działacz na polu dydaktyki oraz popularyzacji wiedzy geograficznej i turystyczno-krajoznawczej. Uczestnik wielu wypraw naukowo-badawczych m.in. nad Bajkał, na Kamczatkę, na Wyspę Wielkanocną, do Argentyny, Chin, Nowej Zelandii, Australii, Japonii, Islandii, USA. Wykonawca kilku projektów dydaktycznych MEN, kilku projektów badawczych MNiSW oraz NCN. Opiekun naukowy Studenckiego Koła Naukowego Geografów Uniwersytetu Śląskiego w latach 1999-2020, członek Polskiego Towarzystwa Limnologicznego (w latach 2014-2019 vice-Prezes Zarządu) i Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Członek Polskiej Komisji Akredytacyjnej – zespół nauk ścisłych i przyrodniczych.
Moderator: dr hab. Rajmund Tomik, prof. AWF, Prorektor do spraw dydaktyki i studentów Akademii Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach
Uczestnikami dyskusji są (w kolejności alfabetycznej):
Pracę w administracji publicznej łączy z aktywnością akademicką. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na badaniu doktryn politycznych i prawnych, politykach publicznych i systemach ustrojowych. W zakresie polityk publicznych analizuje sektor szkolnictwa wyższego koncentrując się na zarządzaniu instytucjami akademickimi, ustrojami uczelni. Pełnomocnik ds. Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, Champion ESOF. Dyrektor Innowacji i Rozwoju MEiN.
Doświadczony IT Manager z ponad 20-letnim wszechstronnym doświadczeniem zawodowym w dziedzinie informatyki, które zdobywał pracując dla instytucji finansowych z sektora bankowego i ubezpieczeniowego, instytucji rządowych oraz dużych korporacji międzynarodowych. W swojej karierze zawodowej pracował nad wieloma projektami, m.in. zarządzał projektem transformacji cyfrowej UEFA Digital AMS Stream www.uefa.com, a także kierował projektem Neom w Arabii Saudyjskiej, gdzie wdrożył system Command and Control Center do zarządzania Neom Smart City www.neom.com. Kierownik Portfela Projektów w Biurze Strategii, Projektów i Procesów – Ośrodku Przetwarzania Informacji PIB. Posiada wykształcenie ekonomiczne i informatyczne. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Handlowej w Warszawie na kierunku Zarządzanie i Marketing. Ukończył także podyplomowe studia w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie na wydziale Zarządzania Systemami Informatycznymi oraz podyplomowe studia menedżerskie Master of Business Administration na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. W wolnych chwilach grywa w tenisa i słucha muzyki klasycznej.
Doktor prawa i magister historii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Absolwent Executive Master of Business Administration (EMBA), a także Doctor of Business Administration (DBA) w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie. Wieloletni pracownik jednostek administracji publicznej różnego szczebla. Członek Stowarzyszenia Filozofii Prawa i Filozofii Społecznej (IVR), Naukowego Towarzystwa Tomistycznego, Zakładu Analiz Społecznych i Ekonomicznych Fundacji Polskiej Akademii Nauk w Lublinie oraz Rady Młodych Naukowców, organu doradczego przy Ministrze Edukacji i Nauki. Autor dwóch monografii książkowych: „Kultura organizacyjna good governance w jednostkach administracji publicznej. Podręcznik dobrych praktyk” oraz „Filozofia prawa Mariana Ignacego Morawskiego”, za którą otrzymał Nagrodę im. Anieli hr. Potulickiej za wybitne osiągnięcie z zakresu chrześcijańskiego humanizmu. Autor kilku artykułów poruszających zagadnienia związane z prawem oraz zarządzaniem w administracji publicznej.
Współorganizator dwóch edycji Kongresu Polsko-Amerykańskiego w Lublinie. Dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.
Przewodniczący Komisji ds. Kształcenia na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych PW; pełnomocnik Rektora PW ds. międzynarodowej współpracy w zakresie kształcenia, członek Zespołu doradczego Ministra Edukacji i Nauki ds. mikropoświadczeń w obszarze szkolnictwa wyższego, koordynator jednego z 10 tematów współpracy (tematu obejmującego krótkie formy kształcenia) w ramach konsorcjum Uniwersytetu Europejskiego ENHANCE+.
Lider rozwoju oprogramowania w projekcie “Mikropoświadczenia – pilotaż nowego rozwiązania wspierającego uczenie się przez całe życie” realizowanym w Instytucie Badań Edukacyjnych. Specjalizuje się w rozwoju kompetencji w miejscu pracy, mikropoświadczeń i wykorzystaniu nowych technologii w edukacji. Obecnie rozwija pierwszy polski system do wydawania odznak cyfrowych w standardzie Open Badges (Odznaka+). Pracował jako menadżer i ekspert w wielu projektach krajowych i międzynarodowych. Członek Rady Programowej Fundacji Forum Inteligentnego Rozwoju, Ekspert Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości oraz Zespołu ds. mikropoświadczeń w obszarze szkolnictwa wyższego Ministra Edukacji i Nauki.
Bartosz Stawiarz, Dyrektor Biura ds. współpracy z regionami oraz Biura ds. Erasmus+ Sport Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. Nadzoruje prace 7 międzysektorowych Centrów Innowacji Erasmus+ InnHUB w Krakowie, Katowicach, Gdańsku, Poznaniu, Łodzi, Opolu i we Wrocławiu. Erasmus+ InnHUB wzmacniają na poziomie regionalnym wiedzę na temat możliwości Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. Promują współpracę uczelni, szkół, biznesu, jednostek samorządu, NGOs na rzecz budowania nowoczesnego systemu kształcenia, rozwijania kompetencji zawodowych, wzmacniania powiązań między kształceniem, badaniami naukowymi a innowacjami.
Moderatorka: dr Katarzyna Trynda, prof. UŚ – Uniwersytet Śląski w Katowicach
Prorektorka ds. Kształcenia i studentów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych. Koordynatorka projektów: DUO- Uniwersytet Śląski Uczelnią Dostępną, Uniwersalną i Otwartą, Uczelnie Przyszłości, Doskonałość Dydaktyczna. Pomysłodawczyni (wraz z dr Katarzyna Sujkowską-Sobisz, prof. UŚ) Międzynarodowego Kongresu Jakości Kształcenia, zasiada w jego radzie programowej.
15:00 – 16:00
16:00 – 17:00
16:00 – 17:00
Paneliści:
Moderatorka: dr Anna Budzanowska
Projekt NCN w ramach programu OPUS-21 – Deliberacja jako integralny mechanizm kształtowania polityk publicznych [projekt nr UMO-2021/41/B/HS5/04400].
Wydarzenia całodzienne
Zobacz program pozostałych dni Międzynarodowego Kongresu Jakości Kształcenia: