Podstawy prawne i praktyka akademickich działań równościowych i planów równości płci

Opis Prawny obowiązek poszanowania godności drugiego człowieka można wywieść już z konstytucji, ale znajduje on także swoje odniesienie w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Często także statuty i strategie uczelni odnoszą się do szacunku oraz równouprawnienia kobiet i mężczyzn. W ostatnich latach większość uczelni przyjęła także Plany Równości Płci. 

Warto wiedzieć czy uczelnie mają obowiązek działać na rzecz równego traktowania, a jeżeli tak to z czego ten obowiązek wynika. Uczelnie prezentują różne modele instytucji dbających o podnoszenie standardu równego traktowania, ale mają one wspólne cele, o których także warto wiedzieć. Czy warto lobbować za tym, żeby instytucje te miały umocowanie np. w statucie uczelni? Jakie korzyści płyną z jednoznacznego ukształtowania tych instytucji w prawie wewnętrznym uczelni? Warto zastanowić się jaki wpływ na niezależność tych instytucji ma jednoznaczne określenie ich zadań i pozycji w strukturze uczelni.

Szkolenie poprowadzi ekspert Akademickiej Sieci Bezpieczeństwa i Równości r. pr. Artur Lesner (Rzecznik równości Akademii Górniczo-Hutniczej)

Data wydarzenia 23.10.2024 r.
Godzina wydarzenia 11.15-12.15
Język polski
Miejsce wydarzenia Uniwersytet Śląski

ul. Bankowa 5

40-007 Katowice

Forma Szkolenie otwarte (obowiązuje rejestracja, która rozpocznie się we wrześniu)
Uczelnia organizującą Uniwersytet Śląski w Katowicach i Akademicka Sieć Bezpieczeństwa i Równości